Skip to content

714 New York AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2020

Property Information

Block104
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
51%
Improvement Value:$312,800
49%
Total Assessment$637,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,173+3.8%
2024$12,694+7.9%
2023$11,768+2.2%
2022$11,512+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925