Skip to content

360 Kingsland AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1906

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block180
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SAL2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,700
42%
Improvement Value:$392,800
58%
Total Assessment$675,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,939+3.8%
2024$13,434+10.3%
2023$12,184+2.2%
2022$11,920+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906