Skip to content

650 Sixth AveLyndhurst, NJ 07071

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block39
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SBAL
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,400
36%
Improvement Value:$539,300
64%
Total Assessment$842,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,389+3.9%
2024$16,744+10.2%
2023$15,200+2.2%
2022$14,870+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931