Skip to content

245 Mountain WayLyndhurst, NJ 07071

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2016

Property Information

Block104
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityLyndhurst Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,204
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,900
33%
Improvement Value:$632,000
67%
Total Assessment$945,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,575+3.5%
2024$18,908+9.8%
2023$17,228+2.2%
2022$16,854+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009