Skip to content

45 Ridge RdNorth Arlington, NJ 07031

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block10
Lot54
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2ND FLOOR ADD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,200
18%
Improvement Value:$1,890,400
82%
Total Assessment$2,294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,271+0.6%
2024$50,957+37.1%
2023$37,180-0.9%
2022$37,532-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0