Skip to content

74 Ridge RdNorth Arlington, NJ 07031

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block117
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
8%
Improvement Value:$2,026,800
92%
Total Assessment$2,195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,059-0.4%
2024$50,283-7.5%
2023$54,350+1.7%
2022$53,419-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0