Skip to content

142 Rutherford PlNorth Arlington, NJ 07031

Built 1928

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block138
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4.32LT
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,680
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
33%
Improvement Value:$530,000
67%
Total Assessment$785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,697+3.0%
2024$16,212+4.1%
2023$15,574+3.5%
2022$15,045-2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8463, Page 584Recorded4/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928