Skip to content

14 Harding AveNorth Arlington, NJ 07031

Built 1930

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 30, 2011

Property Information

Block117
Lot63
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityNorth Arlington Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionFR2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,300
37%
Improvement Value:$405,900
63%
Total Assessment$642,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,630+3.2%
2024$13,211+5.7%
2023$12,494+3.5%
2022$12,074+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft3,568DeedBook 722, Page 1415Recorded4/13/2011

Property Built

Built

Year Built: 1930