Skip to content

W 160 & 162 Route 4Paramus, NJ 07652

Built 2022
Commercial

Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block103
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,620,000
42%
Improvement Value:$2,241,200
58%
Total Assessment$3,861,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,224+33.3%
2024$34,681-2.5%
2023$35,561-23.6%
2022$46,528-10.3%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

DeedBook 3511, Page 1658Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 8360, Page 1NU CodeGovernment (15)Recorded4/12/2001

Property Sale

Sale
$264,900

From:

To:

DeedBook 8277, Page 358NU CodeGovernment (15)Recorded6/2/2000