Skip to content

W 150 Route 4Paramus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Apr 16, 1999

Property Information

Block103
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,863
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800,000
49%
Improvement Value:$2,916,400
51%
Total Assessment$5,716,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$83,997+2.3%
2024$82,074+2.5%
2023$80,047+5.1%
2022$76,134+21.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

DeedBook 8189, Page 315NU CodePartial parcel (6)Recorded7/22/1999