Skip to content

126 Trinity CourtParamus, NJ 07652

Built 1967

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block1305
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,200
47%
Improvement Value:$418,900
53%
Total Assessment$790,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263+2.8%
2024$10,954+6.4%
2023$10,298+5.2%
2022$9,787+13.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 2248, Page 1166Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 8006, Page 861Recorded9/23/1997

Property Built

Built

Year Built: 1967