Skip to content

45 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 2023

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block1305
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,855
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,100
15%
Improvement Value:$2,028,000
85%
Total Assessment$2,391,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,334+260.7%
2024$9,520+13.4%
2023$8,396+5.2%
2022$7,983-15.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,855DeedBook 3413, Page 1695NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8162, Page 539Recorded4/29/1999