Skip to content

48 Spring Valley RdParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Sep 3, 1993

Property Information

Block1307
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,800
66%
Improvement Value:$174,600
34%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+3.3%
2024$7,023+11.1%
2023$6,318+5.3%
2022$6,000-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950