Skip to content

67 Knollwood Dr.Paramus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block1307
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,800
45%
Improvement Value:$508,400
55%
Total Assessment$923,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,108+3.2%
2024$12,703+10.0%
2023$11,547+5.3%
2022$10,970+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,120,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 5501, Page 995Recorded5/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950