Skip to content

152 Meadow LaneParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1309
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,487
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,300
78%
Improvement Value:$110,300
22%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,917+3.5%
2024$6,682-1.6%
2023$6,793+5.5%
2022$6,438+15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950