Skip to content

131 Maitland AvenueParamus, NJ 07652

Built 1956

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1304
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,500
68%
Improvement Value:$174,500
32%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,603+3.0%
2024$8,354+6.2%
2023$7,868+5.3%
2022$7,474+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956