Skip to content

66 Primrose LaneParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block1311
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,160
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,700
38%
Improvement Value:$708,400
62%
Total Assessment$1,135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+2.6%
2024$15,477+6.7%
2023$14,501+5.2%
2022$13,787+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft4,160DeedBook 4129, Page 1266NU CodeFamily (1)Recorded5/7/2021

Property Sale

Sale
$813,000

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 8860, Page 156Recorded8/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1973