Skip to content

60 Primrose LaneParamus, NJ 07652

Built 1973

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block1311
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,100
40%
Improvement Value:$634,500
60%
Total Assessment$1,057,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,897+2.7%
2024$13,536+6.7%
2023$12,688+5.2%
2022$12,060-3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft3,120DeedBook 5325, Page 1823Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$960,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 9588, Page 319Recorded8/7/2008

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,185DeedBook 8207, Page 43NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/13/1999

Property Built

Built

Year Built: 1973