Skip to content

171 Brookfield AveParamus, NJ 07652

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block1402
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,200
20%
Improvement Value:$1,619,500
80%
Total Assessment$2,016,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,914+273.7%
2024$7,738+15.4%
2023$6,706+5.7%
2022$6,344+10.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,755DeedBook 4648, Page 200NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/8/2022