Skip to content

E 42 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block1902
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,300
63%
Improvement Value:$225,200
37%
Total Assessment$602,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+3.3%
2024$7,955+8.9%
2023$7,307+5.5%
2022$6,927+19.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 7787, Page 379NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/11/1995

Property Built

Built

Year Built: 1941