Skip to content

20 Thistle DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2009

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0020
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionJAMISON 2,071SF
Dwellings1
ZoningMFML
Sq Footage1,986
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
49%
Improvement Value:$422,100
51%
Total Assessment$822,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,653+2.9%
2024$11,322+7.5%
2023$10,531+4.4%
2022$10,085+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,500

From:

To:

Sq Ft3,191DeedBook 8392, Page 715NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001