Skip to content

58 Buckthorn CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$677,500
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0058
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
44%
Improvement Value:$506,700
56%
Total Assessment$906,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,871+2.9%
2024$12,511+7.5%
2023$11,638+4.5%
2022$11,138+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$677,500

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 541, Page 2232Recorded10/4/2010

Property Sale

Sale
$726,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 8763, Page 429Recorded12/28/2004

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 8455, Page 978NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 2001