Skip to content

10 Thistle DriveParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0010
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
43%
Improvement Value:$538,900
57%
Total Assessment$938,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,332+2.9%
2024$12,959+7.5%
2023$12,053+4.5%
2022$11,530+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,308DeedBook 1558, Page 1146Recorded11/7/2013

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,287DeedBook 8386, Page 606NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/26/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001