Skip to content

78 Buckthorn CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
May 20, 2020

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0078
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSHANNON 2,262SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
45%
Improvement Value:$489,100
55%
Total Assessment$889,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,615+2.9%
2024$12,258+8.2%
2023$11,332+4.5%
2022$10,848+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 3675, Page 980Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$745,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 9419, Page 270Recorded10/2/2007

Property Sale

Sale
$547,136

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 8411, Page 619NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/15/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001