Skip to content

86 Buckthorn CourtParamus, NJ 07652

Built 2001

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Feb 27, 2008

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0086
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSHANNON 2,262SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
45%
Improvement Value:$484,800
55%
Total Assessment$884,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,556+2.9%
2024$12,206+7.5%
2023$11,356+4.5%
2022$10,872+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$777,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 9528, Page 181Recorded4/21/2008

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 8787, Page 120Recorded3/5/2005

Property Sale

Sale
$573,313

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 8406, Page 976NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/28/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001