Skip to content

104 Twinberry CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0104
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
42%
Improvement Value:$547,900
58%
Total Assessment$947,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,467+2.8%
2024$13,097+7.4%
2023$12,190+4.5%
2022$11,666+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 1568, Page 360Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 704, Page 94Recorded3/21/2011

Property Sale

Sale
$621,830

From:

To:

DeedBook 8320, Page 430NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/31/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000