Skip to content

121 Whitepine CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0121
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
42%
Improvement Value:$543,500
58%
Total Assessment$943,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,403+2.8%
2024$13,034+7.4%
2023$12,132+4.5%
2022$11,610+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 485, Page 2135Recorded7/27/2010

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

DeedBook 8335, Page 299NU CodeImproved post-assessment (7)

Property Built

Built

Year Built: 2000