Skip to content

135 Whitepine CourtParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 6, 2018

Property Information

Block1603
Lot5.01
QualifierC0135
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionBRETTONWOODS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
43%
Improvement Value:$532,900
57%
Total Assessment$932,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+2.8%
2024$12,886+7.4%
2023$11,993+4.5%
2022$11,478+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,517DeedBook 8453, Page 386NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/15/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000