Skip to content

265 Alpine DriveParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block1604
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,683
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$627,000
44%
Improvement Value:$790,600
56%
Total Assessment$1,417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,170+2.9%
2024$19,603+7.9%
2023$18,161+5.1%
2022$17,285+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 7842, Page 546Recorded12/15/1995

Property Built

Built

Year Built: 1959