Skip to content

92 Balsam CourtParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block1703
Lot1.01
QualifierC0092
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
46%
Improvement Value:$473,100
54%
Total Assessment$873,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,388+2.9%
2024$12,040+7.5%
2023$11,203+4.5%
2022$10,725+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 3031, Page 870Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$514,000

From:

To:

Sq Ft2,262DeedBook 8520, Page 872NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002