Skip to content

70 Eisenhower DrParamus, NJ 07652

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$4,625,000
Last Sale Date
Feb 26, 2008

Property Information

Block1803
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,800,000
21%
Improvement Value:$6,980,100
79%
Total Assessment$8,780,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$130,315+0.3%
2024$129,941+1.6%
2023$127,922+1.0%
2022$126,694+64.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,625,000

From:

To:

DeedBook 9506, Page 430Recorded3/12/2008

Property Built

Built

Year Built: 2000