Skip to content

55 Route 4Paramus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Date
Oct 7, 2002

Property Information

Block604
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBSG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,220,000
28%
Improvement Value:$5,597,400
72%
Total Assessment$7,817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$135,391+0.0%
2024$135,342+9.8%
2023$123,241+0.7%
2022$122,333+37.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000