Skip to content

117 Spring Valley RoadParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$827,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block2003
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,770
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,600
31%
Improvement Value:$884,800
69%
Total Assessment$1,278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,277+2.6%
2024$17,820+7.4%
2023$16,590+5.1%
2022$15,786-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$827,000

From:

To:

Sq Ft3,770DeedBook 2091, Page 593Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 8716, Page 665Recorded8/24/2004

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 8597, Page 953Recorded7/17/2003

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 7696, Page 829