Skip to content

88 Iona PlaceParamus, NJ 07652

Built 1963

Last Sale Price
$441,800
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block2003
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,900
63%
Improvement Value:$259,900
37%
Total Assessment$707,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,029+2.8%
2024$9,753+7.9%
2023$9,041+5.2%
2022$8,597-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$441,800

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 1280, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963