Skip to content

132 Howland Ave ExtParamus, NJ 07652

Built 1948

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block2004
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S/B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,109
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,700
39%
Improvement Value:$618,800
61%
Total Assessment$1,014,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,419+3.0%
2024$14,005+8.3%
2023$12,933+5.5%
2022$12,258-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 1794, Page 1231

Property Sale

Sale
$812,500

From:

To:

Sq Ft3,109DeedBook 8825, Page 258Recorded6/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1948