Skip to content

151 Spring LaneParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jul 1, 2003

Property Information

Block3403
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SFRG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,195
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,100
49%
Improvement Value:$422,400
51%
Total Assessment$828,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+3.0%
2024$11,284+9.6%
2023$10,293+5.2%
2022$9,784-26.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft3,195DeedBook 8591, Page 678NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1950