Skip to content

76 Lilac LaneParamus, NJ 07652

Built 2000

Last Sale Date
Apr 27, 2012

Property Information

Block2103
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,525
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,900
27%
Improvement Value:$1,130,800
73%
Total Assessment$1,542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,563+2.7%
2024$21,967+9.0%
2023$20,154+5.2%
2022$19,164+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 8323, Page 877NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/13/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000