Skip to content

1 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block2105
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,500
52%
Improvement Value:$383,600
48%
Total Assessment$794,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,273+3.0%
2024$10,945+7.4%
2023$10,189+5.3%
2022$9,674-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 3207, Page 615NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1971