Skip to content

47 Brown CircleParamus, NJ 07652

Built 1971

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block2105
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,700
46%
Improvement Value:$457,500
54%
Total Assessment$840,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,968+2.8%
2024$11,643+7.1%
2023$10,872+5.1%
2022$10,342-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971