Skip to content

75 Andrea CourtParamus, NJ 07652

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block2108
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,994
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,600
30%
Improvement Value:$995,000
70%
Total Assessment$1,413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,195+2.8%
2024$19,654+7.3%
2023$18,313+5.2%
2022$17,401+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft4,590DeedBook 8395, Page 109Recorded8/16/2001

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 7765, Page 377NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/1/1995

Property Built

Built

Year Built: 1995