Skip to content

92 Lilac LaneParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block2108
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,289
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,200
31%
Improvement Value:$926,000
69%
Total Assessment$1,339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,120+8.9%
2024$17,564+7.2%
2023$16,381+5.2%
2022$15,572+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

From:

To:

Sq Ft3,289DeedBook 3584, Page 1899NU CodeFamily (1)Recorded4/29/2020

Property Sale

Sale
$493,500

From:

To:

DeedBook 7876, Page 580NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996