Skip to content

89 Harvey AveParamus, NJ 07652

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block213
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,300
63%
Improvement Value:$208,500
37%
Total Assessment$565,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+3.2%
2024$7,734+7.9%
2023$7,168+5.4%
2022$6,799-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950