Skip to content

292 Skylark CourtParamus, NJ 07652

Built 1996

Last Sale Price
$1,199,000
Last Sale Date
Feb 13, 2007

Property Information

Block2201
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,276
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,500
34%
Improvement Value:$812,200
66%
Total Assessment$1,236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,667+2.6%
2024$17,225+7.5%
2023$16,031+5.1%
2022$15,251-3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,199,000

From:

To:

Sq Ft3,276DeedBook 9269, Page 78Recorded3/9/2007

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 7900, Page 807NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996