Skip to content

545 Mill RunParamus, NJ 07652

Built 1988

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block4811
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,303
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,300
43%
Improvement Value:$571,600
57%
Total Assessment$1,002,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,280+3.9%
2024$13,749+8.0%
2023$12,734+5.2%
2022$12,109-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

DeedBook 8955, Page 25Recorded11/18/2005

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,780DeedBook 8493, Page 149Recorded7/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 1988