Skip to content

W 75 Century RoadParamus, NJ 07652

Built 2000
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block2402
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1&2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage27,300
Acreage2.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,515,000
30%
Improvement Value:$3,603,700
70%
Total Assessment$5,118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,398+2.2%
2024$72,825+3.7%
2023$70,194+5.3%
2022$66,679+10.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,250,000

From:

To:

DeedBook 689, Page 1936NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$1,760,000

From:

To:

DeedBook 8061, Page 279Recorded4/28/1998