Skip to content

168 Middlesex AveParamus, NJ 07652

Built 1959

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 22, 2007

Property Information

Block2504
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,900
51%
Improvement Value:$371,200
49%
Total Assessment$760,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,386+3.0%
2024$10,085+8.6%
2023$9,282+5.4%
2022$8,811+21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 9340, Page 74Recorded6/21/2007

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 8195, Page 200NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/1999

Property Built

Built

Year Built: 1959