Skip to content

178 Middlesex AveParamus, NJ 07652

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 18, 2008

Property Information

Block2504
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,600
70%
Improvement Value:$168,100
30%
Total Assessment$557,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+3.0%
2024$7,621+9.1%
2023$6,988+5.3%
2022$6,637+17.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9529, Page 361Recorded4/22/2008

Property Built

Built

Year Built: 1958