Skip to content

153 Middlesex AveWestwood, NJ 07675

Built 1965

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 30, 1999

Property Information

Block2505
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,800
52%
Improvement Value:$387,400
48%
Total Assessment$805,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,572+2.8%
2024$11,252+5.5%
2023$10,667+5.1%
2022$10,149+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 8205, Page 716NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/8/1999

Property Built

Built

Year Built: 1965