Skip to content

15 Broad AveParamus, NJ 07652

Built 1955

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block2505
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,900
64%
Improvement Value:$218,900
36%
Total Assessment$608,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+2.8%
2024$8,244+9.6%
2023$7,519+5.3%
2022$7,142+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9009, Page 53Recorded2/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955