Skip to content

54 Harmon DriveParamus, NJ 07652

Built 1952

Last Sale Date
Dec 28, 2011

Property Information

Block2507
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,900
62%
Improvement Value:$248,900
38%
Total Assessment$654,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,166+3.3%
2024$8,877+7.3%
2023$8,275+5.2%
2022$7,865+12.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 8709, Page 184Recorded7/29/2004

Property Sale

Sale
$225,500

From:

To:

DeedBook 7789, Page 418Recorded5/19/1995

Property Built

Built

Year Built: 1952